Засідання №4



Засідання №4. Тема засідання :
«Навчальний простір творчості вчителя для сучасного виховання обдарованого, зацікавленого, працьовитого учня для впровадження нової стратегії поступу суспільства, в основі якої- орієнтація на цінності духовні, на знання, культуру, науку- на уроках фізики».
      Основні питання теми №4:
         Креативність вчителя як умова підвищення творчості учня.
         Шість параметрів креативності для учнів, які вивчають фізику.
         Як навчитися креативності на уроках фізики.
         Яким бути і ким бути- вибір учня та вчителя на сучасному етапі навчання.



Внеклассное мероприятие.
Турнир задач.
Занятие кружка по физике
«Физика в задачах». (11 кл.).

Тема: Математика в мире физики.
Цель: Установить и закрепить межпредметные связи физики с математикой и астрономией на примерах решения
и анализа задач по темам «Колебания и волны»,
«Небесная сфера и небесные координаты».
Оборудование: 1.Листы с символикой команд на столах.
2. Карты звёздного неба.
3. Кирик Л. А. Физика-11. Разноуровневые самостоятельные и контрольные работы.
4. Пришляк М. П. Астрономия. 11 кл.
5 .Пружинный и нитяной маятники.
6. Модель генератора переменного тока.
7. Камертон.
8. Таблицы «Механические колебания», «Электромагнитные колебания».

Ход занятия.
1.               Организационный этап.
Заранее сформированные четыре команды занимают свои места в соответствии с символикой каждой команды на столе, просматривают материалы необходимые для дальнейшей работы. Свои места занимает жюри турнира.
2. Вводная беседа. Сообщение учителем темы, целей и задач занятия.
Весь курс физики непосредственно связан с математикой. Уравнения движения и графики в механике, гармонические колебания в механике и электромагнетизме, которые описываются уравнениями гармонических функций, координатные методы решения основной задачи механики и метод координат применяемый в астрономии.
        


Функциональные зависимости величин при решении задач с применением различных формул. Методы геометрии и тригонометрии при изучении темы «Оптика», применяемые при построении изображений предметов в линзах и зеркалах а также при изучении законов отражения и преломления света. Работа с векторными величинами при изучении сил, скоростей и ускорений при изучении различных видов движения. Работа с величинами, связанными с характеристиками микро- и мегамира, требующая знаний записи чисел в стандартном виде. Эти примеры – неполный перечень связей физики с астрономией и математикой.
Сегодня на примерах работы с задачами мы рассмотрим некоторые из методов математики (уравнения, графики, производные, метод координат), применяемые в тех разделах физики и астрономии, которые изучаем сейчас а также закрепим навыки работы с ними.

3. Проведение турнира.
Первый этап. Каждая из команд выделяет по одному представителю для презентации своего домашнего задания на доске, где для каждой команды выделено место с соответствующей эмблемой.
Представитель первой команды презентует задачу в виде уравнения.
Представитель второй – задачу по анализу и работе с графиком.
Представитель третьей – задачу на нахождение производных величин по заданному уравнению.
Представитель четвёртой – задачу на применение метода координат в астрономии.
После завершения презентаций жюри оценивает первый этап турнира.

Второй этап. Каждая команда получает задание: подготовить одну задачу в трёх экземплярах для остальных трёх команд.
В результате этой работы каждая команда получает три задачи для самостоятельного решения. С целью помощи командам для подбора задач предлагается дополнительный материал:
- первой команде использовать материалы тестовых заданий 11 кл. стр. 32, достаточный уровень;
- второй команде – материалы тестовых заданий 11 кл. стр.16, высокий уровень;
- третьей команде – предложить свой вариант уравнения, для которого методом производных нужно найти и записать уравнения скорости и ускорения;
- четвёртой команде – предложить название созвездия, для которого нужно найти координаты и названия альфа- и бета-звёзд.
Когда каждая из команд готова предложить своё задание, она передаёт остальным трём командам вариант выбранного ею задания. После этого команды одновременно начинают работу над тремя полученными задачами.
По окончании работы жюри оценивает второй этап, учитывая правильность и время выполнения заданий.

Третий этап. Каждой из команд предлагается придумать одну задачу и решить её, но при этом тема задания выбирается методом жеребьёвки из тех тем, которые первоначально были у других команд.
Жюри оценивает третий этап и подводит итоги турнира.

4. Подведение итогов турнира:
- жюри объявляет результаты и победителей турнира, оценивая работу каждой из команд;
- учащиеся обмениваются информацией о том, что нового узнали, чему научились в процессе работы с задачами;
- благодарят друг друга за успешную работу и сотрудничество.

5. Выводы.
Математика не только даёт нам аппарат для решения задач и анализа качественных заданий в физике и астрономии, но и способствует воспитанию самоанализа, критического мышления, формирует мировоззрение, развивает логику.








Заняття гуртка з фізики
«Магніто- і електророзвідка в геології і археології»
(9 кл.)







Тема:
Магніто- і електророзвідка в геології і археології

Мета:
1.Актуалізація знань учнів з теми «Електромагнітна індукція».

2.Знайомство і розгляд основних методів електророзвідки корисних копалин.

3.Розгляд принципів роботи приладів магніто- і електророзвідки.

4.Інформація про авторів методик електророзвідки та їх внесок у геологію і археологію. Формування навичок самостійного пошуку та аналізу інформації.

Обладнання:
1.Таблиці з принципами роботи електромагнітних приладів.

2.Рамка у магнітному полі.

3.Схеми різних видів еквіпотенціальних поверхонь.

4.Гальванометр.

Методичні рекомендації:
використання групової та кооперативної роботи класу, опрацювання дискусійних питань в процесі заняття, складає єдину картину зв’язку теоретичних, практичних та технологічних питань, яка знаходить своє відтворення в таблиці, що пов’язує основні пункти заняття.





Зміст заняття

І) Робота груп складається з обміну інформацією з основних 4-х пунктів домашнього завдання і поступового заповнення загальної таблиці, яка складає підсумок роботи класу.
Табл.1
І група
ІІ група
ІІІ група
ІV група
Основні поняття електромагнетизму
Методи магніто- та електророзвідки
Прилади електророзвідки
Автори методик та їх внесок
1. Електричний заряд та еквіпотенціальні поверхні.

2. Властивості електричних полів.




3. Питомий опір. Опір різних матеріалів.

4. Явище електромагнітної індукції.
1. Метод заряду.




2. Метод виміру природних електричних полів Землі.


3. Метод електричних опорів.

4. Метод індукції.
1. Гальванометр і 2 електроди (карти еквіпотенціальних поверхонь).

2. Електророзвідка за допомогою станцій електророзвідки та автокомпенсаторів.

3. 4 електроди, джерело струму, амперметр.

4. Рамка, зв’язана з джерелом струму високої частоти.
Академіки
В.А. Фок,
А.Н. Тіхонов
Внесок:
Розробка теоретичних основ електророзвідки. Можливість пошуку руд, нафти, корисних копалин, археологічні розробки.






ІІ) Підсумок заняття. Робота у формі бесіди.
1.     Яку нову інформацію отримали інформацію на уроці?
2.     Які елементи приладів повторюються у різних випадках їх використання?
3.     Які властивості руд і мінералів дозволяють використовувати магніто- і електрообладнання?
4.     Особливості пошуку нафти і газу.


ІІІ) Д/з: Підготувати інформацію про можливості використання теорії коливань (хвиль) для пошушку корисних копалин та попередження землетрусів.

Додаток №1

1.     Завдання, загальне для трьох груп учнів.

Встановити відповідність слів:

№ з/п

№ з/п

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
постійний
сонячний
абсолютна
північний
гіпотеза
магнітна
елементарний
сила
додатній
МТД
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Ампера
температура
аномалія
заряд
Лоренца
вітер
генератор
іон
магніт
полюс

2.     Завдання для робочої групи:

«Стажери»

«Теоретики»
«Практики»
1) В якому місці на Земній кулі магнітна стрілка обома кінцями показує на південь?

2) Що відбувається з магнітними властивостями магніту, якщо його розрізати навпіл?
1) В якому напрямку повинен піти струм у проводящому колі, якщо воно втримується над магнітом?








 











(малюнок пояснити)

1) До одної шальки зрівноважених терезів підвищено вертикальний залізний стержень.
В яку сторону буде порушено рівновагу, якщо стержень буде намагнічено таким чином, що його північний полюс буде внизу.
(відповідь пояснити малюнком)


Додаток №2
а)
1.     Під дією якої сили відбувається рух електронів в магнітному полі Землі?

2.     Від яких величин залежить сила Лоренца? Як ії дія впливає на рух зарядів біля полюсів?

3.     Що таке сонячний вітер?

4.     Яка будова атома? Чим створені струми всередині речовини? Зміст гіпотези Ампера?

5.     Який прилад визначає положення магнітних полюсів Землі? Їх розташування на Земній поверхні (додаток№1).

6.     Особливості природних магнітів, їх властивості і недоліки.

7.     Як отримати магніт з великим магнітним полем?
(модель електромагніта, таблиця «Електромагніти та їх застосування»)


б)
1.     У яких галузях використовують електромагніти?

2.     Для чого застосовують магнітометр? Його основна деталь?

3.     Що таке магнітна аномалія? Їх причини? Можливості їх використання?






















Протокол №4 від 07.04.2016 р.

засідання Педагогічного творчого клубу
Присутні: 7 вчителів
Відсутні: 0
Тема:Навчальний простір творчості вчителя для сучасного виховання обдарованого, зацікавленого, працьовитого учня для впровадження нової стратегії поступу суспільства, в основі якої- орієнтація на цінності духовні, на знання, культуру, науку- на уроках фізики.
Порядок денни
1.Креативність вчителя як умова підвищення творчості учня.
2.Шість параметрів креативності для учнів, які вивчають фізику.
3.Як навчитися креативності на уроках фізики.
4.Яким бути і ким бути- вибір учня та вчителя на сучасному етапі навчання
Слухали:
1- 2 Сердюченко В.Г., яка росповіла про підвищення творчості учня в сучасній школі, про способи заохочення учнів мислити креативно, по-новому, опираючись не тільки на догму вивченого матеріалу, а і , проявляючи творчість особистого мислення.
3-4 Ридванську О.А., яка показала використання групової та кооперативної роботи класу, опрацювання дискусійних питань в процесі заняття, складати єдину картину зв’язку теоретичних, практичних та технологічних питань.
Вирішили:
1-4 Постійно навчатися новому самому вчителю, підтримувати учнів в їх творчих начинаннях, додержуватися параметрів креативності для учнів, які не тільки вивчають фізику на уроці, але і в позакласній роботі.

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий